Iako je više od dve stotine raseljenih Đakovčana, jutros stiglo u Metohiju sa namerom da prisustvuju liturgiji i osvećenju crkve Uspenja Presvete Bogorodice u ovom gradu, u Đakovicu je otišlo svega pedesetak ljudi, saznaje KIM radio. Većina je zadržana u manastiru Visoki Dečani, kako im je objašnjeno – zbog bezbednosti. Prema rečima pesnika iz Đakovice Ranka Đinovića, u gradu je danas protest Albanaca, zbog čega je njima savetovano da ne idu svi kod crkve, već samo jedna manja grupa ljudi. „Tu su bila četiri kombi vozila i tamo su otišli samo oni koji su mogli da tu i stanu. Većina nas ostala je u manastiru Visoki Dečani i čekamo ih da se vrate. Želeo sam da odem i prisustvujem liturgiji, ali nije bilo dovoljno mesta za sve nas, “ kazao je Đinović. Đitić Dragojla je jedna od pedesetak raseljenih koji su prisustvovali liturgiji. Kaže da su do crkve koja se obnavlja došli zaobilaznim putem, a ne kroz grad. „Nadala sam se da ćemo videti više, da ću videti moj lepi grad, ali šta je tu je. Iako mi je teško osećaj je i lep istovremeno. Crkva je tek počela da se zida. Zidovi su sagrađeni do pola. Ali dolazila sam i palila sveće i kada je sve bilo porušeno i kada je dole bio samo beton. Nadam se da će doći i neko bolje vreme i da ćemo dolaziti i kad crkva bude potpuno završena, “ kaže Dragojla, koja sada živi u Resniku kod Rakovice. Svečanu liturgiju u crkvi Uspenja presvete Bogorodice, koja je 17. marta 2004. godine zapaljena, a nakon toga zaravnjana bagerom, služio je iguman manastira Sveti Vrači iz Zočišta, otac Stefan.
NAJNOVIJE VESTI
Hadžiju traži razmatranje ostavki srpskih sudija podnetih 2022. godine
1 min čitanja IZVOR: Beta
Lakroa pohvalio napredak Kosova u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja
1 min čitanja IZVOR: KIM

